V ľudskom živote je určite dôležité, aby mal človek nejaké koníčky. Ak sa človeku aspoň čiastočne pošťastí spojiť ich s prácou, je to nakoniec ideálne. Jedným z takýchto šťastlivcov je určite aj náš obchodný manažér Jiří Výpala v spoločnosti DigiDay Czech. Je veľkým fanúšikom moderných technológií, ale aj japonského anime. Nedávno sa vrátil z dovolenky v Japonsku, a tak bolo dobré podrobnejšie si o oboch jeho záľubách pohovoriť, pozrieť sa na ich styčné body a na to, ako sa dajú obe preniesť do jeho práce. Viac v nasledujúcom rozhovore:
Nedávno ste v rámci dovolenky navštívili Japonsko, ako ste ho vnímali ako fanúšik anime a technológií, predčilo vaše očakávania? Alebo ste od neho očakávali viac?
Japonsko naozaj prekonalo moje očakávania, či už ako fanúšika anime alebo technológií. Najobľúbenejšou štvrťou s tematikou anime v Japonsku je Akihabara, všade sú transparenty a nápisy s LED osvetlením, takže neviete, kam skôr skočiť. Ak sa rozhodnete vojsť do jedného obchodu, zrazu zistíte, že má 10 poschodí a v každom je niečo iné. Technologicky sú Japonci veľmi odlišní. Majú svoje charakteristické značky a podľa toho vyzerá aj ich dizajn – futuristické fény, televízory s najtenšími rámčekmi, aké som kedy videl, a mohol by som pokračovať ďalej a ďalej…
Japonsko je známe ako technologická veľmoc, je to naozaj vidieť na každom kroku?
Určite áno. Na každom rohu sa objavuje reklama. Majú také široké využitie LED panelov, že napríklad aj nákladné autá majú vlastný LED náves, na ktorom beží reklama. Ich elektronické výrobky, ktoré som mal možnosť vidieť a vyskúšať, sú oveľa sofistikovanejšie a mnohé z nich vyzerajú ako z ďalekej budúcnosti.
V čom vy osobne vidíte rozdiel medzi súčasnou digitalizáciou japonských a domácich miest? Máme sa ešte čo učiť, alebo ako to vidíte celkovo?
Myslím si, že domáce mestá sa majú naozaj čo učiť. Neviem, ako to robia v Japonsku, pokiaľ ide o spotrebu elektrickej energie, ale čo nesvieti, to nevidíte. LED panely sú naozaj všade. V niektorých podnikoch dokonca na paneli pobehuje maskot, ktorý vysvetľuje, čo sa v danom obchode dá nájsť a na ktorom poschodí to nájdete. Alebo celkové osvetlenie budovy permanentne láka ľudí, stačí zdvihnúť hlavu a neviete, kam skôr skočiť, pretože všetko vyzerá zaujímavo a lákavo.
Priniesli ste si z technickej veľmoci nejaké nápady, ktoré by ste chceli implementovať do svojej práce v rámci DigiDay Czech?
Určite, ale vzhľadom na to, že Japonsko je krajina s vlastnou hlavou a u nás je EÚ často centrálne riadená členskými štátmi, je ťažké tieto implementácie presadiť. Aj keď by to bolo určite skvelé. Mne osobne sa to veľmi páčilo a dostal som dôkaz, že to v Japonsku funguje tak, ako si myslím, že by to fungovalo aj u nás.
Ale späť k anime, hneď po dovolenke v krajine vychádzajúceho slnka ste sa vybrali na tradičný Animefest do Brna. Takže priame porovnanie tejto popkultúry v krajine jej vzniku a u nás je na mieste. Ako na teba pôsobí v rámci novozískaných skúseností?
Keď porovnám Animefest s Akihabarou, Animefest z hľadiska zábavy jednoznačne vyhráva. Animefest je jednoducho zábava, Akihabara je jednoducho biznis. Tým však nechcem povedať, že Akihabara je nudná. Akihabara je pre mňa o objavovaní niečoho nepoznaného, niečoho, čo nás ženie vpred v našej vášni. Animefest je o uvoľnení sa a je zábavný v tom, že sa vďaka nemu cítite viac medzi svojimi.
Na Animefeste ste prezentovali aj elektronické digitálne panely, ktoré DigiDay ponúka na predaj aj na prenájom. Čo všetko ste mali so sebou a aký bol o ne záujem zo strany vystavovateľov a návštevníkov?
Tento rok sme priniesli poriadny náklad panelov. Keďže podujatie stále rastie, rastie aj ponuka našich panelov. Tento rok som mal so sebou najnovší model novej značky LED View a fantastický iNavi, ktorý zaujal návštevníkov. Panel LED View je ako reklamný pútač úplne vynikajúci. Veľmi dobre vynikne na každom stánku a od okoloidúcich zožne len samú chválu. Model iNavi opäť slúžil ako navigácia. Keďže navigácia bola na tom obrovskom priestore naozaj potrebná, panely sa využívali naozaj vo veľkom. Nielen pre návštevníkov to bola veľká pomôcka, pretože mohli vidieť, aký program kde beží.
Povedali by ste, že moderné technológie a anime sa prelínajú alebo dopĺňajú?
Anime je svet, v ktorom môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Technológia je niečo, čo nám pomáha lepšie zobraziť anime, takže si myslím, že je to tak 50 na 50.
Kam by si sa chcel v budúcnosti vybrať, či už ako fanúšik cosplayu a anime, niekto, kto sa zaujíma o modernú techniku, alebo „len klasický turista“?
Ďalšou krajinou, ktorá sa mi prelína s anime, je Taliansko, presnejšie Riminicomix. Na ten sa asi nedostanem, ale samotné Taliansko je v mojom poradí miest, kam by som sa chcel najbližšie dostať. Čo sa týka ázijských krajín, bol mi odporúčaný Vietnam, takže možno niekedy… čas ukáže. V každom prípade Japonsko je jednou z krajín, do ktorých by som sa rád vrátil. Je to jedno z mála miest, kde sa človek cíti príjemne aj medzi obrovským davom a vôbec mu nevadí, že je v meste.